فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان :

فایل ورد مقاله مديريت بهره برداري از مخزن با استفاده از روش هاي تصميم گيري چند معياره در سد مخزني بوستان- استان گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1389 در مجله علوم و مهندسی آبخیزداری ایران از صفحه 25 تا 34 منتشر شده است.
نام: مدیریت بهره برداری از مخزن با استفاده از روش های تصمیم گیری چند معیاره در سد مخزنی بوستان- استان گلستان
این مقاله دارای 10 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تخصیص بهینه منابع آب
مقاله تصمیم گیری چند معیاره
مقاله AHP
مقاله مدل SARIMA و آبخیز سد بوستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سعدالدین امیر
جناب آقای / سرکار خانم: هلیلی محمدقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: مساعدی ابوالفضل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کمبود منابع آب و نیز تغییرات کمی و کیفی آنها، تجدید نظر در خصوص ارایه برنامه ها و تصمیم گیری های مربوط به تخصیص این منابع را ضروری نموده است. در این پژوهش نتایج مختلف تخصیص های متفاوت منابع آب سد بوستان استان گلستان با ارایه و تدوین گزینه ها و سناریوهای مختلف مدیریتی مورد بررسی قرار گرفته است. کنترل و تنظیم سطح آب در مخزن سد به طوری که بتوان آب کافی برای تامین نیاز آبی، خصوصا در ماه های کم آب را ذخیره نمود و در عین حال حجم خالی لازم به منظور کنترل سیلاب ها را فراهم آورد و همچنین نیازهای بوم شناسی پایین دست را تامین کرد که خود فرآیندهای مدیریتی را با چالش مواجهه کرده، از اهداف این پژوهش بوده است.
بدین منظور با بررسی داده های دبی جریان ثبت شده، مشاهده گردید که چهار ماه سیلابی در منطقه مورد مطالعه وجود دارد. این چهار ماه شامل اردیبهشت، خرداد، مرداد و شهریور می باشند. جهت كاهش معضلات تخصیص منابع آب بین کاربران با توجه به دیدگاه ها و اهداف مدیریتی مختلف در بین بهره برداران منابع آب، 16 سناریوی مدیریتی خاص تدوین گردید. در ادامه مقادیر دبی ماهانه ایستگاه آب سنجی تمر در سال آبی 88-87 به کمک مدل سری زمانی SARIMA پیش یابی گردید. نحوه تخصیص و بهره برداری بهینه منابع آب سطحی با توجه به مقادیر پیش یابی شده به صورت ماهانه در سناریوهای تدوین شده مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس، پنج معیار جهت ارزیابی اثرات اجرای سناریوها تعیین گردید. این پنج معیار عبارتند از (1) میزان حجم خالی مخزن در ماه های سیلابی، (2) میزان آب ذخیره شده در پایان یک سال آبی، (3) خطر احتمال طغیان در پایاب سد، (4) میزان دبی سیل خروجی از مخزن و (5) خطر شکست سد در هنگام وقوع سیل.
به منظور موازنه نتایج حاصل از اجرای سناریوهای تدوین شده، و نیز تعیین سناریو یا سناریوهای برتر، فن تصمیم گیری چند معیاره بکار گرفته شد. بدین منظور، پس از محاسبه مقدار معیارها در کلیه سناریوها، معیارهای مذکور به کمک فرآیند AHP وزن دهی گردیدند. سپس، 16 سناریوی تدوین شده با استفاده از روشTOPSIS ، جهت تعیین برترین سناریوها اولویت بندی گردیدند. با توجه به نتایج حاصله مشاهده گردید كه سناریوهای تدوین شده در 9 اولویت قرار گرفتند و سناریوی هفت، اولویت اول را به خود اختصاص داده است. این سناریو شامل انجام اقدامات کنترل سیل فقط در ماه های اردیبهشت و مرداد می باشد و در سایر ماه ها هیچ گونه اقدام کنترل سیل صورت نمی گیرد. همچنین پژوهش حاضر می تواند در آینده در قالب یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری برای نیل به مدیریت بهره برداری بهینه از مخازن، توسعه پیدا کند.

توضیحات بیشتر