فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک :

فایل ورد مقاله تحليل کهن الگويي داستان پادشاه و کنيزک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1389 در متن پژوهی ادبی (زبان و ادب پارسی) از صفحه 87 تا 104 منتشر شده است.
نام: تحلیل کهن الگویی داستان پادشاه و کنیزک
این مقاله دارای 18 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مولوی
مقاله داستان پادشاه و کنیزک
مقاله عشق
مقاله کهن الگو
مقاله ناخودآگاه فردی و جمعی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زمان احمدی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حدادی الهام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
داستان پادشاه و کنیزک آیینه تمام نمای روایت های داستانی مثنوی است، روایتی که محل تجلی خاطره نژادی انسان (کهن الگوها) از نماد عشق در ناخودآگاه جمعی مولانا است. نماد عشق در داستان پادشاه و کنیزک، نیرویی است که معنای خودآگاهی، یعنی ادراک و صور مواد اولیه را فراهم می آورد تا پادشاه جان مولانا به یاری این نماد به فرایند فردیت برسد. در این جستار سعی بر آن است تا با بررسی عناصر روان شناسی تحلیلی یونگ، نمادهای کهن الگو را که از حافظه جمعی نوع بشر به ناخودآگاه جمعی مولانا ارث رسیده است، در داستان پادشاه و کنیزک تحلیل کنیم. حاصل بحث چنین است که کهن الگوی عشق همراه با نماد های کهن الگوی من، خود، سایه، نقاب، پیر دانا، ناخودآگاه فردی و جمعی در پیوند با خواب و رویا، پادشاه را از حیطه خودآگاهی به ناخودآگاهی می کشاند و پادشاه در جریان برخورد با درونش با مواجهه خودآگاه و ناخودآگاه در روند کسب فردیت، بار دیگر متولد می شود و به نقل از مولانا «زاده ثانی» می گردد.

توضیحات بیشتر