فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ :

فایل ورد مقاله بررسي سرعت روايت در رمان جاي خالي سلوچ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1389 در متن پژوهی ادبی (زبان و ادب پارسی) از صفحه 37 تا 63 منتشر شده است.
نام: بررسی سرعت روایت در رمان جای خالی سلوچ
این مقاله دارای 27 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زمان
مقاله سرعت روایت
مقاله ضرباهنگ
مقاله تحرک داستان
مقاله دولت آبادی
مقاله جای خالی سلوچ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسنلی كاووس
جناب آقای / سرکار خانم: دهقانی ناهید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
محمود دولت آبادی، یکی از داستان نویسان تاثیرگذار ایران، به ویژه در زمینه ادبیات اقلیمی است. رمان «جای خالی سلوچ» نخستین رمان این نویسنده است. این رمان از زوایای گوناگون از جمله ویژگی های زبانی و ادبی، مطالعات جامعه شناختی، انسان شناختی و نیز روایت شناختی شایسته بررسی است. در این مقاله به بررسی سرعت روایت در این رمان (با تکیه بر نظریه روایت شناسی ژرار ژنت) و عوامل موثر بر آن پرداخته شده است. سرعت و ضرباهنگ روایت، یکی از مولفه های بسیار مهم در روایت و از مهم ترین عناصر در شکل طرح است. بررسی سرعت روایت برای آن است که نشان داده شود در یک اثر ادبی، کنش ها و رویدادها در طول چه مدت زمانی رخ داده اند و در سنجش با این برهه زمانی، چه حجمی از کتاب به آن ها اختصاص یافته است. در بیشتر بخش های رمان «جای خالی سلوچ» شتاب، منفی، و سرعت روایت کند است؛ اما سرعت روایت در مجموع رمان (روایت اصلی) متوسط است؛ زیرا مولفه های کاهش دهنده و افزایش دهنده سرعت روایت، در این رمان به شکل متوازن به کار رفته اند و همین ویژگی موجب تعدیل سرعت در مجموع رمان شده است. البته نویسنده برای جبران سكون یا کندی سرعت روایت در بخش های گوناگون رمان، از شگردهایی برای افزایش تحرک بهره برده است؛ از همین رو، این رمان با وجود سرعت كند روایت، پر از جنبش و هیجان، پویایی و تحرک، دلهره و التهاب، و كشمكش های درونی و بیرونی است؛ به بیان دیگر، این رمان ریتمی كند، اما تمپویی تند دارد. از این روست که در این مقاله، افزون بر سرعت روایت و عوامل موثر بر آن، شگردهای نویسنده برای افزایش تحرک و پویایی روایت نیز، به صورت تحلیلی بررسی شده است.

توضیحات بیشتر