فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387 دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387 :

فایل ورد مقاله تعيين شاخص هاي آزمون هاي عملکرد ريوي در کارگران کارخانه تجهيزات مدارس ايران- ساري در سال 1387 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1390 در طب جنوب از صفحه 106 تا 113 منتشر شده است.
نام: تعیین شاخص های آزمون های عملکرد ریوی در کارگران کارخانه تجهیزات مدارس ایران- ساری در سال 1387
این مقاله دارای 8 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آزمون عملکرد ریوی
مقاله کارخانه تجهیزات مدارس
مقاله بهداشت شغلی
مقاله مصرف سیگار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پارسی بهزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: تماس های تنفسی شغلی با تسهیل ورود عوامل زیان آور معلق در هوا به ریه ها موجب بروز اختلالات متعددی در انسان می گردند. به منظور جلوگیری از میزان شیوع اختلالات مذکور مهم ترین راه انجام غربال گری در کارگران کارخانجات و صنایع تولیدی است. در این مطالعه با ارزیابی شاخص های اسپیرومتری در کارگران کارخانه تجهیزات مدارس ایران- ساری، قصد داشتیم تا ضمن بررسی فراوانی پارامترهای اسپیرومتری غیرطبیعی، افراد در معرض خطر بیماری های ریوی را به طور زودرس شناسایی نماییم.
مواد و روش ها: در این پژوهش توصیفی کل کارگران مرد (133 نفر) مورد مطالعه که در معرض غبارهای زیان آور شغلی ریوی قرار داشتند به صورت سرشماری مورد مطالعه قرار گرفتند. بعد از معاینه و تکمیل پرسشنامه، آزمون های عملکرد ریوی با دستگاه اسپیرومتری بر اساس معیارهای انجمن قفسه صدری آمریکا برای هر فرد انجام شد. معیارهای FEV1،FVC و نسبت FVC/FEV1 در این مطالعه گزارش شدند.
یافته ها: علایم بالینی حاکی از بیماری ریوی (همچون سرفه، تنگی نفس) در هیچ یک از کارگران مشاهده نشد. اما بررسی اطلاعات اسپرومتری افراد به طور مجزا نشان داد که 5 نفر کاهش معیار FVC و 2 نفر کاهش هر دو شاخص FEV1 و FVC را نسبت به مقادیر استاندارد نشان دادند. اختلاف معنی داری بین معیارهای اسپیرومتری و شاخص توده بدنی، مصرف سیگار، محیط خاص شغلی و سابقه کاری مشاهده نشد.
نتیجه گیری: اگرچه رابطه ای بین اختلال در معیارهای اسپیرومتری و مصرف سیگار، سابقه کار و محیط خاص شغلی مشاهده نشد، اما در 7 کارگر مورد مطالعه، وجود اختلال در شاخص های اسپیرومتریک بدون علایم بالینی، مشاهده شد. این افراد به عنوان موارد در معرض خطر شناسایی شدند.

توضیحات بیشتر