فایل ورد مقاله بررسي تاثير تنش خشکي بر صفات فيزيولوژيکي جو بدون پوشينه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقليد فارس

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي تاثير تنش خشکي بر صفات فيزيولوژيکي جو بدون پوشينه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقليد فارس دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي تاثير تنش خشکي بر صفات فيزيولوژيکي جو بدون پوشينه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقليد فارس  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي تاثير تنش خشکي بر صفات فيزيولوژيکي جو بدون پوشينه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقليد فارس،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي تاثير تنش خشکي بر صفات فيزيولوژيکي جو بدون پوشينه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقليد فارس :

مقاله بررسی تاثیر تنش خشکی بر صفات فیزیولوژیکی جو بدون پوشینه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقلید فارس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1389 در بوم شناسی گیاهان زراعی (دانش نوین كشاورزی) از صفحه 19 تا 29 منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر تنش خشکی بر صفات فیزیولوژیکی جو بدون پوشینه (.Hordeum sativum L) در منطقه اقلید فارس
این مقاله دارای 11 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آبسیزیک اسید
مقاله تنش خشکی
مقاله تنفس تاریکی
مقاله جو بدون پوشینه
مقاله فتوسنتز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باقری علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهری لقب حجت اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری ایران رشد و عملکرد غلات به‎ دلیل وجود تنش‎ های خشکی و شوری کاهش پیدا می ‎کند. در عین حال یکی از مناسب ‎ترین گیاهان زراعی برای چنین شرایطی گیاه جو است. در حال حاضر، برای غلبه بر مشکلات تنش ژنوتیپ ‎های مناسب و متحمل جو معمولی و جو بدون پوشینه تحت بررسی هستند. در این آزمایش به منظور بررسی میزان تحمل جو بدون پوشینه به خشکی، چهار ژنوتیپ (UH3، U46M، EHM81-12 و CM67) در ایستگاه تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلید به مدت دو سال مورد بررسی قرار گرفتند. چهار تیمار (آبیاری پس از پتانسیل آب خاک 50- (شاهد)، 51-، 3- و 5- bar) به ‏کار برده شدند. تیمارها در آزمایش کرت ‎های خرد شده بر اساس طرح پایه بلوک کامل تصادفی در چهار تکرار بررسی شدند. ژنوتیپ های جو بدون پوشینه به کرت‎ های اصلی و تیمارهای آبیاری به کرت ‎های فرعی تعلق گرفت. صفات مورد اندازه‎ گیری شامل میزان فتوسنتز، تنفس و میزان کلروفیل، مقدار هورمون آبسیزیک اسید، پرولین و میزان آنزیم ‎های پراکسیداز و سوپر اکسید دیسموتاز در برگ پرچم بودند. داده ها با نرم افزار MSTATC تجزیه و تحلیل شدند. نتایج نشان داد که تنش باعث کاهش فتوسنتز و میزان کلروفیل ولیکن باعث افزایش میزان آنزیم ‎های سوپر اکسید دیسموتاز و پراکسیداز (به ‎دلیل افزایش تولید مشتقات اکسیژن در تنش خشکی)، محتوی پرولین،ABA و میزان تنفس شد. ژنوتیپUH3 کمترین مقدار فتوسنتز، کلروفیل،ABA و پرولین ولی ژنوتیپCM67 بیشترین مقدار این صفات را داشتند. در مورد تنفس نتیجه عکس بود. به ‎طور کلی، با توجه به صفات مورد بررسی، ژنوتیپ CM67 به‎ عنوان ژنوتیپ متحمل و UH3 به ‎عنوان ژنوتیپ حساس شناخته شدند.

توضیحات بیشتر