فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن دارای 37 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن :

فایل ورد مقاله نگاهي به تاريخچه شيواپرستي در دين هندويي: خاستگاه، تحول و مکاتب آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان 1387 در پژوهشنامه ادیان از صفحه 121 تا 153 منتشر شده است.
نام: نگاهی به تاریخچه شیواپرستی در دین هندویی: خاستگاه، تحول و مکاتب آن
این مقاله دارای 33 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رودره
مقاله شیوا
مقاله تمدن دره سند
مقاله شکتی
مقاله پشوپتی
مقاله بهکتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مجتبایی فتح اله
جناب آقای / سرکار خانم: الیاسی پریا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شیواپرستی از گرایش های مهم دین هندویی است که پیروان بسیاری را به خود اختصاص می دهد. این گرایش بر پرستش شیوا، خدای کهن که مفاهیم متباینی را در خود دارد، متمركز است. شیوا خدایی پیش از آریایی است که در طی گذاری نسبتا طولانی، از تمدن پیش آرایی تا دین هندویی متاخر، جایگاه ویژه ای در دین هندویی به دست آورد. این سیر تحول با توجه به متون مقدس اصلی هندو قابل درک است. افزون بر این، می توان مشاهده کرد که بقایای فرهنگ تمدن باشکوه پیش از آریایی، به ویژه تمدن شهرهای موهنجودارو و هاراپا، که پس از استیلای اقوام هندواروپایی و انقراض تمدن های شهرنشین آن دیار به کلی محو نشده بود و در قشرهای پایین و پست جامعه دینی هند و در میان اقوام بومی دراویدی نژاد آثاری از آن باقی مانـده بود، رفته رفته سر برآورد و بسان مکتب یوگا و شیواپرستی، ارکان مهم دیـن هندویی امروز را تشکیل داد. شیواپرستی اشکال نظام مند بیشتری در فرقه های شیوایی به خود می گیرد که هر یک با وجود برداشت متفاوت خود، اصول اعتقادی ویژه ای دارند.

توضیحات بیشتر