فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي :

فایل ورد مقاله بررسي مفهوم «انسان كامل» از ديدگاه عزيز بن محمد نسفي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان 1387 در پژوهشنامه ادیان از صفحه 73 تا 100 منتشر شده است.
نام: بررسی مفهوم «انسان كامل» از دیدگاه عزیز بن محمد نسفی
این مقاله دارای 28 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عرفان اسلامی
مقاله انسان كامل
مقاله انسان كامل آزاد
مقاله عزیز بن محمد نسفی
مقاله جامعیت انسان
مقاله عالم صغیر
مقاله عالم كبیر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: چراغی كیومرث

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اصطلاح «انسان كامل» یكی از اصطلاحات بسیار مهم و كلیدی عرفان اسلامی است كه نخستین بار محی الدین ابن عربی، از عارفان برجسته مسلمان قرن هفتم هجری آن را به كار برده است. پس از ابن عربی، شاگردان و پیروان مكتب عرفانی او، و نیز شخصیت های دیگری همچون عبدالكریم گیلانی و عزیز بن محمد نسفی، به این مفهوم پرداختند و آن را به كمال خود پروردند. نسفی در آثار خود به طور مبسوط به آن پرداخته و انسان كامل را بر دو قسم دانسته است: انسان كامل و انسان كامل آزاد. از دیدگاه نسفی، انسان كامل آن است كه او را چهار صفت اقوال نیك، افعال نیك، اخلاق نیك و معارف به كمال باشد. به تعبیری دیگر، انسان كامل فردی است كه در شریعت، طریقت و حقیقت كامل باشد. انسان كامل آزاد كه مرتبه ای بالاتر از انسان كامل دارد، آن است كه به هشت صفت اقوال نیك، افعال نیك، اخلاق نیك، معارف، ترك، عزلت، قناعت و خمول آراسته باشد. این مقاله بر آن است كه این مفهوم كلیدی عرفان اسلامی را از دیدگاه عزیز نسفی مورد بحث و بررسی قرار دهد، شخصیتی كه تاكنون توجهی در خور به آثار و آرا او نشده است.

توضیحات بیشتر