فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان دارای 45 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان :

فایل ورد مقاله خطبه البيان و شطحيات عارفان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان 1387 در پژوهشنامه ادیان از صفحه 1 تا 40 منتشر شده است.
نام: خطبه البیان و شطحیات عارفان
این مقاله دارای 40 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علی (ع)
مقاله خبطه البیان
مقاله شطح
مقاله فنا
مقاله تصوف
مقاله محو
مقاله سكر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسدپور رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
«خطبه البیان» نام یکی از خطبه های منسوب به مولا علی (ع) است که درباره صحت انتساب آن به امام در طول تاریخ دیدگاه های مختلفی وجود داشته است. در این خطبه کلمات مسجعی بر زبان حضرت جاری شده که با ضمیر «انا» آغاز می شود و به شرح حال ایشان به عنوان ولی و انسان کامل در حالت فنای فی الله اشاره دارد. از این رو، این خطبه به شطحیات اهل تصوف شباهت دارد و همواره از یك سو مورد توجه صوفیان و فرقه های شیعه و باطنیه، و از سوی دیگر، مورد مخالفت مخالفان تصوف بوده است، كه صحت انتساب آن را رد كرده اند. در این مقاله ابتدا كتاب شناسی خطبه با تقسیم بندی نوع شناسانه آن معرفی می شود و سپس نسخه شناسی شروح آن از نظر می گذرد. پس از آن، تحلیل تاریخی و نسبت آن با شطحیان اهل تصوف مورد كنكاش قرار می گیرد. برای تحقق این امر، معانی مختلف شطح از منظر تصوف، و پیشینه شطح گویی در اسلام بررسی شده و دیدگاه روزبهان بقلی و برخی از شارحان این خطبه، نظیر میرشریف نقطوی، دهدارشیرازی، عبدالصمد همدانی، راز ذهبی، میرزای قمی و ; نیز آمده است. در پایان با استناد به نظرات افراد یاد شده خبطه البیان به مثابه شطح شمرده می شود.

توضیحات بیشتر