فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير :

فایل ورد مقاله نقش محدوديت ها و قابليت هاي زباني در شكل گيري ادبيات منظوم: تحليل اشعاري از حافظ و شكسپير که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1389 در پژوهش ادبیات معاصر جهان (پژوهش زبان های خارجی) از صفحه 93 تا 112 منتشر شده است.
نام: نقش محدودیت ها و قابلیت های زبانی در شكل گیری ادبیات منظوم: تحلیل اشعاری از حافظ و شكسپیر
این مقاله دارای 20 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زبان و ادبیات
مقاله حافظ
مقاله شكسپیر
مقاله قلب نحوی
مقاله آرایش واژگانی
مقاله مطابقه
مقاله شعر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منصوری مهرزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
توجه به ساختار زبانی اثر ادبی از ویژگی های ممتاز مكتب صورت گرای (فرمالیستی) روسی است كه در سال های آغازین قرن نوزده مطرح و پس از آن نیز مورد اقبال بسیاری از زبان شناسان و ادیبان قرار گرفت. با توجه به بحث هایی كه در زمینه رابطه زبان و ادبیات مطرح است كه برخی زبان را به طور كلی جدای از ادبیات می بینند و برخی به عكس زبان را محملی برای ادبیات می انگارند، این پژوهش می كوشد تا با استناد به برخی از ویژگی های زبان فارسی نشان دهد كه شكل گیری ادبیات منظوم به ویژگی های زبانی هر زبان بستگی دارد. در این زمینه مقاله می كوشد تا با بررسی ابزارهای زبان شناختی چون قلب نحوی، مطابقه فاعلی و همچنین ترتیب كلمات اصلی در پاره ای از اشعار حافظ نشان دهد كه تا چه اندازه این ابزارهای زبانی در نظم آفرینی ادبیات منظوم فارسی موثرند. در این پژوهش با مقایسه پاره ای از اشعار حافظ و شكسپیر نشان داده شده است كه چگونه استفاده و یا عدم استفاده از چنین ابزارهایی می تواند در شكل دهی این دو ادبیات موثر باشد. همچنین این پژوهش تفاوت گرایش به ادبیات منظوم در ادبیات فارسی و گرایش به ادبیات منثور در ادبیات انگلیسی را ناشی از امكان استفاده شاعر از برخی از قابلیت ها و ابزارهای زبانی این دو زبان می داند و نشان می دهد كه حداقل بخشی از ادبیات در هر زبان به ویژگی های زبانی زبانی كه ادبیات به آن تظاهر می یابد بستگی دارد. این پژوهش عملا نشان می دهد كه ادبیات برخلاف برخی از هنرها كه مستقل از مصالح مورد استفاده به صورت حقیقتی جداگانه اند، زبان به عنوان مواد بیان ادبیات در شكل دهی ادبیات موثر است. بر اساس یافته های این پژوهش برجسته شدن نوعی از ادبیات در زبانی خاص متاثر از قابلیت ها و محدویت های آن زبان خاص می باشد.

توضیحات بیشتر