فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات :

فایل ورد مقاله مکاتب گنوسي: خاستگاه و اعتقادات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان 1388 در پژوهشنامه ادیان از صفحه 117 تا 146 منتشر شده است.
نام: مکاتب گنوسی: خاستگاه و اعتقادات
این مقاله دارای 30 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گنوس
مقاله ثنویت
مقاله معرفت
مقاله هبوط
مقاله رستگاری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هادی نیا محبوبه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گنوس واژه ای است یونانی به معنی دانش و معرفت و گنوستیسیزم به معنی مذهب گنوسی، نامی است برای برخی مكاتب دینی و آیینی، كه نجات انسان را در گرو دستیابی به نوعی معرفت پوشیده و سری می دانستند كه تنها در اختیار برگزیدگان قرار داشت. این مكاتب از حوالی دو قرن پیش از میلاد تا قرن دوم میلادی در منطقه شامات، به ویژه اسكندریه در مصر، فعال بودند و آموزه هایشان به شدت بر الهیات یهودی، مسیحی تاثیر نهاد و توانست، در حدود هزار سال بعد، عرفان اسلامی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
برجسته ترین ویژگی نظری مكاتب گنوسی، اعتقاد به نوعی ثنویت بود كه سر تا سر هستی از قلمرو الوهیت تا وجود انسان و اركان جهان را در بر می گرفت. از این رو عقیده به دو خدا و تقابل میان روح و جسم انسان كه معمولا با تشبیهات نور و ظلمت، خیر و شر و روح و ماده تبیین می شد، اساس آموزه های خداشناسی، انسان شناسی و جهان شناسی گنوسی را پایه گذاری نموده است. به رغم مطالعات گسترده درباره تعیین خاستگاه مكاتب و عقاید گنوسی، این موضوع همچنان مبهم و مورد اختلاف محققان است. علت این امر حضور عقاید و فرهنگ های مختلف مانند ادیان شرقی-رمزی یونانی، آرامی، مصری، ایرانی و یهودی در آموزه های گنوسی است. اما بسیاری از محققان آموزه های ثنوی-اشراقی گنوسی را حاصل تاثیر پذیری این مكاتب از ادیان ایرانی دانسته اند، كه قابل تامل است. هدف از این نوشتار بررسی نظریات مختلف درباره تعیین ریشه و خاستگاه مذهب گنوسی و اساس آموزه های نظری آن در باب خدا، انسان و جهان است.

توضیحات بیشتر