فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين دارای 29 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين :

فایل ورد مقاله مفهوم «برتر از هستي» و فقدان «ارتباط» در انديشه فلوطين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان 1388 در پژوهشنامه ادیان از صفحه 91 تا 116 منتشر شده است.
نام: مفهوم «برتر از هستی» و فقدان «ارتباط» در اندیشه فلوطین
این مقاله دارای 26 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برتر از هستی
مقاله احد
مقاله تعالی
مقاله ارتباط
مقاله عشق
مقاله آفرینش
مقاله فیض

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مسگرهروی طاهره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مفهوم «برتر از هستی» عنوانی است كه فلوطین برای «احد» در نظر می گیرد، تا آن را از هر گونه تعین، انقیاد و كثرت متعالی سازد و این تعالی سازی چنان فاصله ای میان منشا و مبدا هستی (احد) و سایر باشندگان ایجاد می كند كه محوری ترین عناصر عرفانی یعنی «ارتباط» و «عشق» را به چالش می گیرد. نگرش عارفانه فلوطین از بنیاد، فلسفی است و در رویكرد عارفانه او به فلسفه شور، شوق و ذوق عارفانه كه از ویژگی های عرفان شاعرانه شرقی است، اثری به چشم نمی خورد. هر چند اندیشه فلوطین در این باره زمینه ساز عرفان نظری و موثر در آرا فیلسوفان و عارفان مشرق زمین بوده است، اما عرفان او اساسا بر بنیاد اندیشه فلسفی یونان استوار است. مفهوم «برتر از هستی» برداشتی از ایده نیك در اندیشه افلاطون است و فلوطین این مفهوم را وامدار اوست، به كارگیری این مفهوم و نیز پیراستن «احد» از هر گونه ویژگی آشنای انسانی همانند، اندیشه، عشق، آگاهی، اراده، عنایت و بخشش، او را به مفهومی ناشناس، بیگانه و بی نهایت دور و نیز خدایی خاموش و سرد بدل می سازد. از سوی دیگر تعالی «احد» در کاربرد مفهوم «برتر از هستی»، مفهوم «آفرینش» را نیز به «فیض» بدل می سازد تا تبیینی برای عدم نیاز به اراده و آگاهی خداوند باشد. در فلسفه عرفانی فلوطین به تبع فقدان مفهوم «ارتباط» اثری از «ایمان» نیز به چشم نمی خورد، در واقع این هستی شناسی مبتنی بر خرد اوست که می خواهد خدا و انسان را به شیوه ای استدلالی تفسیر و تبیین کند. در به کارگیری مفهوم «برتر از هستی» می توان به دو نتیجه کلی رسید: 1- فقدان «ارتباط» دو سویه میان انسان و منشا هستی و به تبع آن فقدان شور و شوق، 2- طرد و نفی جهان جسمانی، و به تبع آن بی اعتباری و بی ارزشی انسان و تمام دغدغه ها و تعلقات این جهانی.

توضیحات بیشتر