فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي :

فایل ورد مقاله تجزيه سازگاري و پايداري عملكرد هيبريدهاي ذرت دانه اي با استفاده از روش الگوي پراكنش ژنوتيپي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1388 در مجله علوم گیاهان زراعی ایران (علوم كشاورزی ایران) از صفحه 147 تا 159 منتشر شده است.
نام: تجزیه سازگاری و پایداری عملكرد هیبریدهای ذرت دانه ای با استفاده از روش الگوی پراكنش ژنوتیپی
این مقاله دارای 13 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ذرت دانه ای
مقاله هیبریدهای دیررس و متوسط رس
مقاله پایداری عملکرد
مقاله تجزیه الگوی پراکنش ژنوتیپی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرتضویان سیدمحمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: بی همتا محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زالی عباسعلی
جناب آقای / سرکار خانم: طالعی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: چوگان رجب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در راستای بررسی اثرمتقابل ژنوتیپ × محیط و تعیین الگوهای سازگاری عمومی و خصوصی عملكرد هیبریدهای ذرت دانه ای، از روش امی (تجزیه اثرات اصلی جمع پذیر و اثر متقابل ضرب پذیر) استفاده شد. در این تحقیق 12 هیبرید دیررس و متوسط رس ذرت در 24 محیط شامل دو سال و 12 مكان مورد مطالعه قرار گرفت. آزمایش در 2 سال زراعی 1381 و 1382 و در قالب طرح بلوک های كامل تصادفی با چهار تكرار انجام شد. بر اساس نتایج بدست آمده از تجزیه واریانس های ساده و مركب تفاوت های معنی داری بین كلیه ژنوتیپ ها مشاهده شد. بر اساس تجزیه امی مشخص شد كه اثرات تیمار، مدل، ژنوتیپ، محیط و اثر متقابل ژنوتیپ × محیط بسیار معنی ‌دار هستند و چهار مولفه اول در مجموع بیش از 80% از مجموع مربعات اثر متقابل را بیان نمودند. بر مبنای بای پلات اجزا ژنوتیپ، مكان و محیطی اولین مولفه اصلی اثر متقابل و میانگین‌ های عملكرد ژنوتیپ‌ ها، محیط‌ ها و مكانها و همچنین نتایج تجزیه خوشه‌ ای ارزشهای ژنوتیپی و محیطی نتیجه ‌گیری شد كه Sc 76 با دارا بودن كمترین IPC1 پایدارترین واكنش را دارد. گروه بندی ژنوتیپ ‌ها بر اساس آماره‌ های پایداری مدل AMMI4 (SIP4، EV4 و AMGE4) تایید كننده نتیجه فوق بود، تجزیه الگوی واكنش ژنوتیپی بر اساس دو مولفه اول معنی ‌دار مدل، نیز Sc 76 را به عنوان پایدارترین رقم جهت گزینش و یا ورود به برنامه‌ های اصلاحی متمایز كرد. لذا بر مبنای نتایج این پژوهش سینگل كراس های 725 و 726 به ترتیب با عملكردهای 9311 و 8411 تن در هكتار و واكنش پایدار در همه‌ محیط‌ ها به عنوان ارقام مناسب پایدار برای توصیه به زارعین و یا ورود به برنامه ‌های اصلاحی معرفی می ‌شوند.

توضیحات بیشتر