فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران دارای 21 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران :

فایل ورد مقاله جواني جمعيت در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1388 در علوم رفتاری از صفحه 115 تا 130 منتشر شده است.
نام: جوانی جمعیت در ایران
این مقاله دارای 16 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جوانی جمعیت
مقاله پرسمان اقتصادی- اجتماعی
مقاله تركیب سنی
مقاله آزمون ورتهایم
مقاله آزمون ورنه
مقاله سالخوردگی جمعیت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ساعی ارسی ایرج

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یكی از مشخصات بارز جوامع جهان سوم، جوانی جمعیت آن ها می باشد، یعنی جمعیتی كه در گروه های سنی كمتر از 15ساله قرار دارد. جوانی جمعیت خود به عنوان یك پرسمان پیچیده اجتماعی در برابر جوامع جهان سوم قرار دارد. این پیچیدگی هم به طور عینی در حال حاضر در ابعاد مختلف نمود پیدا می كند و هم در دراز مدت و آینده بسیاری از برنامه ها را با ضعف یا شكست مواجه می نماید.
تركیب سنی جمعیت كشورها با درجه توسعه یافتگی آن ها در ارتباط است به این معنا كه هر چه یك كشور توسعه یافته تر باشد از درصد جمعیت زیر 15 سال آن كاسته می شود و به جمعیت دو گروه دیگر افزوده می شود. پایه گذار این اندیشه ورتهایم جمعیت شناس و جامعه شناس هلندی است. به نظر وی حداقل 40 درصد جمعیت كشورهای توسعه نیافته در سنین كمتر از 15 سال قرار دارند و بدین سان آزمون 40 درصد یا آزمون ورتهایم به وجود آمد.
برای تشخیص جوانی جمعیت ایران از دو شاخص ورتهایم و ورنه استفاده شده است . محاسبات بر اساس سرشماری های 85-1335 و آمارگیری جاری جمعیت سال 1370 بوده است.
جمعیت ایران در دوره 45-1335 به طرف جوان شدن حركت كرده است. شدت جوانی جمعیت در دور ه 65-1335 بیشتر شده است. و در دوره 55-1345 ساخت جوان معقولی به خود گرفته بود. سرانجام در دوره 75-1365 به تدریج از شدت جوانی جمعیت كاسته شده است و در دوره 85-1375 كاهش شدت جوانی جمعیت بیشتر شده است.
اصولا جوانی یا سالخوردگی جمعیت پرسمان ها و مشكلات مختلفی را از نقطه نظر برنامه ریزی های اجتماعی و اقتصادی و بویژه سرمایه گذاری های مملكتی به وجود می آورد. حدود 50 درصد جمعیت جوان در یك كشور جهان سومی در تولید و افزایش آن نقشی ندارند و صرفا مصرف كننده هستند. در جمعیت های جوان مرگ و میر كودكان بسیار بالا و امید زندگی به شدت پایین است. ساخت سنی جوان سرمایه گذاری های عظیمی در جهت ارایه خدمات بهداشتی، آموزشی، رفاهی و مسكن برای جمعیت (14-0) ساله ها نیاز دارد.

توضیحات بیشتر