فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي :

فایل ورد مقاله بررسي نقش همزيستي ميکوريزايي در افزايش مقاومت به خشکي دو رقم سورگوم دانه ايي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار 1388 در زراعت و اصلاح نباتات ایران از صفحه 43 تا 56 منتشر شده است.
نام: بررسی نقش همزیستی میکوریزایی در افزایش مقاومت به خشکی دو رقم سورگوم دانه ایی
این مقاله دارای 14 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سورگوم
مقاله تنش خشکی
مقاله همزیستی میکوریزی
مقاله کلونیزاسیون ریشه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی لاله
جناب آقای / سرکار خانم: اردكانی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پاك نژاد فرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: رجالی فرهاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
به منظور بررسی نقش همزیستی میکوریزی در افزایش مقاومت به خشکی دو رقم سورگوم دانه ای آزمایشی به صورت اسپلیت فاکتوریل در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با سه عامل در سه تکرار در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد واحد کرج واقع در ماهدشت کرج در سال 1385 به اجرا درآمد. فاکتور تنش رطوبتی در سه سطح mm 50 (T1)، mm 100 (T2) و mm 150 (T3) تبخیر از سطح تشت تبخیرکلاس A به عنوان عامل اصلی و عوامل رقم، در دو سطح G. S. W. 17) (V1) K. Karaj Grain Sorghum White 17)) و (Grain sorghum orange 36) K.G.S.O. 36 (karaj) (V2) و میکوریز در دو سطح بدون استفاده از میکوریز (m0) و با استفاده از میکوریز (m1) به صورت فاکتوریل، به عنوان عوامل فرعی در نظر گرفته شدند. زمانی که ارتفاع گیاه به50 cm رسید، تنش رطوبتی اعمال شد. نتایج نشان دادند که با اعمال تنش رطوبتی، صفات وزن هزار دانه و تعداد خوشه در متر مربع در سطح آماری %1 و درصد کلونیزاسیون ریشه و عملکرد دانه در سطح آماری %5 کاهش معنی دار یافتند. استفاده از میکوریزا سبب افزایش معنی دار در وزن هزار دانه، عملکرد دانه و تعداد خوشه در سطح %1 گردید. عامل رقم نیز در صفات تعداد خوشه، وزن هزار دانه و عملکرد دانه در سطح آماری %1 دارای اثر معنی دار بودند. نتیجه این تحقیق نشان داد در شرایط تنش خشکی عملکرد و اجزای عملکرد دو رقم سورگوم کاهش معنی دار را نشان می دادند که می توان با به کار گیری مایه تلقیح قارچ های میکوریزی بخشی از این کاهش عملکرد را جبران نمود.

توضیحات بیشتر