فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي :

فایل ورد مقاله بررسي صفات تعيين كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرايط تنش و بدون تنش خشكي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1388 در مجله علوم گیاهان زراعی ایران (علوم كشاورزی ایران) از صفحه 55 تا 63 منتشر شده است.
نام: بررسی صفات تعیین كننده عملكرد جو (.Hordeum vulgare L) در دو شرایط تنش و بدون تنش خشكی
این مقاله دارای 9 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جو
مقاله تنش خشکی
مقاله صفات مورفولوژیک
مقاله تجزیه مسیر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فاضل نجف آبادی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: بی همتا محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نیك خواه حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پیغمبری سیدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با وجود محدودیت های اقلیمی از جمله خشكی در ایران، لزوم شناسایی ژنوتیپ ‌های مقاومتر و بكارگیری آنها در برنامه ‌های اصلاحی ضروری به نظر می ‌رسد. این پژوهش به منظور بررسی و ارزیابی تعدادی ژنوتیپ جو در دو شرایط تنش خشكی و بدون تنش و بررسی مهمترین صفات تاثیرگذار بر عملكرد آنها به صورت دو آزمایش مجزا انجام گردید. نتایج نشان داد كه در مورد كلیه صفات، بین ژنوتیپ‌ ها و شرایط رطوبتی تفاوت های معنی ‌داری وجود دارد. بیشترین همبستگی عملكرد در هر دو محیط با صفت وزن زی ‌توده بود. با استفاده از تجزیه رگرسیون گام به گام چهار صفت در محیط تنش و هفت صفت در محیط نرمال دارای اثرات معنی ‌داری بر عملكرد بوته بودند. با توجه به متفاوت بودن تعداد این صفات در دو محیط می ‌توان چنین نتیجه گرفت كه پارامترهای زیادی در تشكیل عملكرد گیاه نقش داشته و برآیند آنها در نهایت به صورت عملكرد بوته قابل اندازه ‌گیری است. در حالت غیر تنش ژنوتیپ‌ های زودگل تر، دارای تعداد سنبله‌ های بیشتر و بزرگتر و بوته‌ های بزرگتر، عملكرد بهتری خواهند داشت. با وجود محدودیت آبی در این دوره نیز، محدودیت این صفات تعیین كننده عملكرد خواهد بود بنابراین برای اصلاح عملكرد در شرایط تنش می ‌توان از طریق صفات وزن صد دانه، تاریخ رسیدن، ارتفاع بوته، وزن سنبله اصلی و وزن زی ‌توده اقدام نمود. البته گیاهان بزرگتر و دارای سنبله ‌های بیشتر و سنگین‌ تر كه زودرس نیز باشند، می‌ توانند هم در شرایط بدون تنش و هم در شرایط دارای تنش ملایم برتری داشته باشند.

توضیحات بیشتر