فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب :

فایل ورد مقاله جهاني شدن و روابط شمال و جنوب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1389 در تحقیقات سیاسی و بین المللی از صفحه 21 تا 50 منتشر شده است.
نام: جهانی شدن و روابط شمال و جنوب
این مقاله دارای 30 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جهانی شدن
مقاله شمال – جنوب
مقاله شركت های چندملیتی
مقاله سرمایه گذاری خارجی
مقاله بحران مالی جهانی
مقاله بدهی خارجی
مقاله تقسیم نابرابر بین المللی كار
مقاله كمیسیون برانت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كلانتری صمد
جناب آقای / سرکار خانم: خلیلی عبدالرسول

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جهانی شدن فرایندی است كه بنا به تحولات گسترده ای كه در زندگی بشری به ویژه در چند دهه اخیر رخ داده است، هم چنان در حال رشد بوده و بنا به تحولات صورت گرفته، جامعه جهانی به این سمت حركت می كند. این فرایند به صورتی پیچیده در زمینه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تكنولوژی و به ویژه اقتصادی به سرعت رو به گسترش است و سویه ها و جلوه های تازه ای به روی سامانه های سیاسی در ابعاد گوناگون گشوده است.
بسیاری از متفكران اقتصادی معتقدند كه، اولین حركت در خصوص جهانی شدن اقتصاد به قرن نوزدهم باز می گردد. از نظر این گروه از افراد، اقتصاد در آن زمان با توجه به شرایط آن روز، یك اقتصاد جهانی بوده است، به طوری كه دوره بین سالهای 1870 تا 1914 را «دوره طلایی ادغام اقتصادی» نام گذاری كرده اند. از جمله عوامل موثر بر جهانی شدن در اواخر قرن نوزدهم، افزایش حجم تجارت بوده است. لیكن بنا به دلایل متعدد از جمله، اعتراضات تولیدكنندگان ملی در مخالفت با روند تجارت آزاد، وقوع جنگ جهانی اول، بحران بزرگ در سال های 32-1929، جنگ جهانی دوم و تمایل دولت ها به سمت اعمال سیاست های استقلال طلبانه اقتصادی تداوم روند جهانی شدن به فراموشی سپرده شد.
جنبه اصلی فرایند جهانی شدن اقتصاد، همانا روند ادغام و وابستگی آن در كشورهای مختلف است كه روابط شمال – جنوب را می توان در چارچوب آن مطرح ساخت. دو عامل مهم مقوله جهانی شدن كه رابطه مستقیمی با یكدیگر دارند، همانا بازارهای هدف جهانی و موضوع دولت – ملت است كه در اثر رقابت بازارهای جهانی با یكدیگر، در نوردیده شده یا به عبارتی، مرزهای ملی امروزه مانند دیوارهای شیشه ای است كه ماورای آنها قابل مشاهده هستند. بنابراین فرایند جهانی شدن اقتصادی، جهت گیری اقتصاد ملی كشورها را به سوی اقتصاد جهانی متحول ساخته و فعالیت هایی كه قبلا در چارچوب ملی تنظیم می شد اكنون به صورت جهانی و مطابق با نیازمندی های بازار جهانی انجام می شود. در این فرایند است كه آینده و سرنوشت كشورهای جنوب و شمال به هم گره خورده است.
در این پژوهش در پرتو گفتمان نظری جهانی شدن و با تكیه بر جهانی شدن اقتصاد سیاسی، به شناسایی و معرفی فرصت ها و بازدارنده ها و تهدیدهای رشد و توسعه جهان، موسوم به شمال – جنوب می پردازیم.

توضیحات بیشتر