فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا :

فایل ورد مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن 1389 در مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشكی از صفحه 16 تا 24 منتشر شده است.
نام: شعر تعلیمی در پزشکی سنتی: مطالعه موردی ارجوزه پزشکی ابن سینا
این مقاله دارای 9 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ابن سینا
مقاله ارجوزه طبی
مقاله شعر تعلیمی
مقاله طب سنتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نیمروزی مجید
جناب آقای / سرکار خانم: صالحی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: محقق زاده عبدالعلی
جناب آقای / سرکار خانم: كیانی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: ایمانیه محمدهادی
جناب آقای / سرکار خانم: نجابت محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ارجوزه طبی یکی از آثار کم تر شناخته شده منسوب به ابن سینا، دانشمند و طبیب بزرگ ایرانی در قالب شعر تعلیمی به زبان عربی است. ابن سینا در این کتاب دوره کاملی از طب سنتی ایران را در قالب 1326 بیت شعر عربی در بحر رجز سروده است. شعر تعلیمی یکی از قالب های شعر است که تامین اهداف آموزشی و انتقال مفاهیم علمی بر جنبه های ادبی و شعری اولویت دارد. شعر ابن سینا در ارجوزه طبی ساده و روان بوده و مباحث علم طب به صورت اجمالی و با پرهیز از توضیحات مفصل ارایه گردیده است. در این ارجوزه طب نظری و طب عملی در دو بخش جداگانه شرح داده شده است.
وجود ترجمه های ارجوزه به زبان فرانسوی و انگلیسی حاکی از ارزش فراوان این اثر در نزد اروپاییان به عنوان خلاصه کاملی از طب آن دوران است ولی ترجمه فارسی از این اثر نفیس موجود نمی باشد. مرکز تحقیقات طب سنتی و تاریخ طب دانشگاه علوم پزشکی شیراز برنامه ترجمه منظوم ارجوزه طبی را با هدف معرفی این کتاب ارزشمند که نشانگر الگوی آموزشی دانشمندان طب سنتی ایران در به کارگیری شعر تعلیمی است آغاز نموده است. این نوشتار بر آن است تا با مقدمه ای در بررسی جایگاه ابن سینا در طب سنتی نوین به معرفی ویژگی های ارجوزه طبی ابن سینا بپردازد.

توضیحات بیشتر