فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش :

فایل ورد مقاله GIS ابزاري کارآمد در تعيين سياست ها و برنامه هاي مديريت خطر زمين لغزش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1388 در علوم كشاورزی و منابع طبیعی از صفحه 303 تا 314 منتشر شده است.
نام: GIS ابزاری کارآمد در تعیین سیاست ها و برنامه های مدیریت خطر زمین لغزش
این مقاله دارای 12 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پهنه بندی خطر
مقاله مدیریت زمین لغزش
مقاله رگرسیون چندمتغیره
مقاله آب خیز الموت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مصفایی جمال
جناب آقای / سرکار خانم: اونق مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمین لغزش یکی از خطرات طبیعی است که همه ساله خسارات جانی و مالی فراوانی را به همراه دارد. بنابراین، باید مناطق حساس را شناسایی و با اولویت بندی این مناطق، سیاست ها و برنامه های مدیریت خطر زمین لغزش را ارایه نمود و تا حدی از خطر وقوع و خسارت زمین لغزش ها کاست. در این مقاله خطر زمین لغزش با استفاده از مدل رگرسیون چندمتغیره در سطح تفصیلی و مقیاس 150000 در بخشی از آب خیز الموت پهنه بندی، و بر اساس دو پارامتر خطر زمین لغزش و وجود یا نبود تاسیسات، اولویت بندی قسمت های مختلف منطقه برای اعمال برنامه مدیریتی مشخص شده است. به این منظور، ابتدا نقشه پراکنش زمین لغزش آب خیز الموت رود با تفسیر استریوسکوپی عکس های هوایی و بازدیدهای میدانی تهیه شد. سپس، با مرور منابع عواملی را که می توانند در زمین لغزش موثر باشند استخراج، و از بین آنها، 8 عامل زمین شناسی، شیب، جهت، ارتفاع، فاصله از گسل، کاربری زمین، میزان بارش و شتاب زمین لرزه به عنوان عوامل موثر زمین لغزش در آب خیز الموت انتخاب گردید. نتایج به دست آمده از روش گام به گام نشان داد که 5 عامل زمین شناسی، میزان شیب، طبقات ارتفاعی، فاصله از گسل و کاربری اراضی ارتباط معنی داری را با زمین لغزش های منطقه دارند که ضریب تعیین بین این عوامل به عنوان متغیرهای مستقل و لگاریتم مساحت لغزش به عنوان متغیر وابسته 607 درصد بوده است. نقشه پهنه بندی خطر زمین لغزش با معادله یادشده در 6 طبقه تهیه گردید و بر اساس آزمون کای اسکوئر مشخص شد که تفاوت معنی داری بین مساحت مورد انتظار و مساحت واقعی طبقات خطر زمین لغزش (P<0.01) وجود دارد. نتایج بیانگر آن است که 42 درصد سطح آب خیز در طبقات خطر I و II قرار گرفته است و نیاز به برنامه مدیریتی خاصی ندارد. 47 درصد سطح آب خیز در طبقات خطر III و IV قرار می گیرد که سیاست مدیریت در این مناطق حفظ وضعیت موجود می باشد. حدود 10 درصد سطح آب خیز نیز در طبقات خطر V و VI قرار می گیرد که با توجه به وجود و یا نبود تاسیسات به ترتیب باید از دو سیاست کنترل خطر و اجتناب از خطر استفاده نمود.

توضیحات بیشتر