فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان :

فایل ورد مقاله نقش رس به عنوان يک مانع طبيعي زمين شناسي در کنترل آلودگي نفتي در پالايشگاه آبادان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1389 در علوم زمین از صفحه 177 تا 186 منتشر شده است.
نام: نقش رس به عنوان یک مانع طبیعی زمین شناسی در کنترل آلودگی نفتی در پالایشگاه آبادان
این مقاله دارای 10 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رس
مقاله موانع طبیعی
مقاله محیط زیست
مقاله آلودگی نفتی
مقاله آب های زیرزمینی
مقاله لایه های زیرسطحی
مقاله پالایشگاه آبادان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شادی زاده سیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زویداویان پور منصور

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پالایشگاه آبادان بین دو رودخانه اروندرود و بهمنشیر واقع شده است. این رودخانه ها آب شهری، صنعتی و کشاورزی شهر آبادان را تامین می کنند. نشت مواد نفتی و فرآورده های آن از لوله ها و مخازن روزمینی در طول جنگ تحمیلی و فرسودگی سامانه های ذخیره، انتقال و پالایش نفت به دلیل قدمت این واحد، ضرورت بررسی و انجام مطالعات برای شناسایی گسترش و حدود آلودگی نفتی را صد چندان می نماید. کاربرد رس به عنوان یک مانع طبیعی زمین شناسی در کاربردهای زیست محیطی از جمله کنترل آلودگی به اثبات رسیده است. منطقه آبادان از رسوبات دلتایی عهد حاضر تشکیل شده است و این آبرفت های رودخانه ای دارای تنوع در جنس و اندازه ذرات هستند. بنابراین در صورت چیره بودن وجود رس در منطقه مورد مطالعه، فرضیه کنترل آلودگی نفتی را به اثبات می رساند. در همین راستا موارد ذیل در این نوشتار بررسی شد: 1) جنس لایه های زیرزمینی پالایشگاه آبادان، 2) وجود آلودگی نفتی در این لایه های زیرسطحی و تعیین درصد اشباع به مواد نفتی و 3) وجود آلودگی نفتی در آب های زیرزمینی از طریق نمونه گیری از آب های زیرزمینی در طول مدت یک سال. روش مطالعه به این صورت بود که در ابتدا موقعیت سنجی حفر 20 حلقه چاه آبی مشاهده ای، از نظر نشت مواد نفتی در زمان جنگ و بعد از آن انجام شد. در هنگام عملیات حفاری از لایه های زیرسطحی مغزه گیری به عمل آمد، درصد اشباع نفت در این مغزه ها نیز اندازه گیری شد و نیز ژرفای آلودگی به نفت و فرآورده های نفتی در لایه های زیرسطحی پالایشگاه آبادان مشخص شد. طی دوره یک ساله، گسترش و ستبرای نفت شناور بر روی آب های زیرزمینی همراه با تغییرات سطح ایستایی آب با توجه به جزر و مد ارزیابی شد. نتایج نشان می دهند که جنس رسوبات زیرسطحی عامل مهمی در نگهداری مواد نفتی پخش شده است، به طوری که مواد نفتی در بیشتر چاه های حفاری شده دیده شد. از طرف دیگر مواد نفتی شناور بر روی آب های زیرزمینی فقط در دو حلقه چاه دیده شدکه آن هم ناشی از فعالیت های اخیر پالایشگاه بوده است. نتایج، نشان دهنده جذب بیشتر مواد نفتی پخش شده در زمان جنگ و پس از آن به رس موجود در لایه های زیرسطحی است.

توضیحات بیشتر